Nefes Alan Üretim Üssü: İstanbul Deri OSB

1982’de kurulan ve 2000 yılında tüzel kişiliğini kazanan İstanbul Deri OSB hem Ülkemizin, hem de dünyanın en değerli sanayi merkezlerinden biri olma özelliğine sahiptir. 

Konum olarak Bölgemiz Sabiha Gökçen Havaalanına 10 kilometre, D-100 Devlet Yoluna 5 km ve TEM Otoyoluna komşu olup Dilovası mevkiinde bulunan limanlara 15 km mesafede, 7,5 milyon metrekarelik alan üzerinde yer almaktadır. Ulaşım akslarına ve önemli ticaret merkezlerine yakınlığıyla erişilebilirlik açısından yatırımcılarına büyük avantajlar sağlamaktadır.

Stratejik konumumuzla birlikte altyapımız, çevre düzenimiz, arıtma tesisimiz, camimiz ve çarşı kompleksimizle önemli bir cazibe merkeziyiz. Bini aşkın iş yerimizde, 40 bine yakın çalışan sayımızla güçlü bir üretim ve istihdam havzasıyız. Başlangıçta sadece Deri Sanayi için kurulan Bölgemiz, ilgili makamlardan alınan izinlerle, deri ile uyumlu olmak ve Arıtma Tesisine zarar vermemek koşulu ile deri haricindeki diğer sanayi sektörlerine de açılmıştır. Mevcut durumda bölgemiz deri sektörünün dışında; deri kimyasalları, ilaç sanayi, temizlik malzemeleri sanayi, gemi inşa sanayi, metal sanayi, ahşap sanayi, otomotiv yan sanayi ve tekstil gibi çeşitli faaliyet konularını barındırmaktadır.

Tuzla’nın önde gelen sanayi bölgelerinden biri olarak, sanayicilerimize sunduğumuz hizmeti nasıl daha nitelikli hale getireceğimiz üzerine çalışmalarımızı aralıksız sürdürmekteyiz. Sanayicimizin üretim ortamını iyileştirmek ve yenilemek adına büyük hamleler gerçekleştirdik. 

Bölgemiz hudutları içerisinde sanayicimizin su ihtiyacını karşılamak ve dışarıdan pahalı şebeke  suyuna  muhtaç olmamak üzere  3 adet gölet inşa edilmiştir. Yaklaşık 3,5 milyon m3 kapasiteli göletlerimizden alınan sular 2013 yılında devreye giren “Ters Ozmos” yöntemiyle  çalışan yüksek teknoloji ürünü “Su Arıtma Tesisimizde” arıtılmaktadır. Sistem  sayesinde göletlerimizden alınan günde 22 bin metreküp su arıtılarak 5 bin metreküp 1.kalite, 17 bin metreküp 2.kalite proses suyu olmak üzere 2 kalite  halinde ve  uygun şartlarda sanayiciye verilmektedir. Göletlerimizdeki suyun ihtiyacı karşılamadığı durumlarda şehir şebeke suyundan istifade etmek üzere Bölgemizde ilave altyapı sistemi de mevcuttur. Ayrıca havai tüm enerji nakil hatları  yeraltında  olup özellikle “Gemi İnşa Sanayi” imalatı yapan firmaların ürettikleri yüksek hacimli malların nakliyesi problemsiz olarak gerçekleştirilmektedir.  Fiber kablo üzerinden telefon ve internet hizmetleri hızlı ve kesintisiz bir şekilde sunulmaktadır. Bölgemiz bünyesindeki “Çarşı  Binasında”  ve  ticari alanlarımızda 7 adet banka  ve  1 adet Noter  faaliyet göstermektedir. Çalışanlarımız böylece asıl işlerinden uzun süre ayrı kalmadan hem  bankacılık  hem de Noterle  ilgili işlerini süratle yerine getirmektedirler. Bir diğer önemli konuda emniyet açısından “Gözlemleyici-Kayıt Edici Hareketli Kamera Sistemi”  kurulmuş olmasıdır. Böylece insanlı güvenlik hizmeti  sunmanın yanında, Bölgemizde artık elektronik manada teknolojinin ulaştığı ileri düzeyde koruma-caydırma sistemi de bulunmaktadır. 

İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi, Aydınlı, Tuzla

Bölgemizde yemek ihtiyacını karşılamak üzere 6 adet lokanta  ve  ilave  büfelerimiz  mevcuttur. Ayrıca; çevre düzenlemelerimiz, peyzaj, bordür, tretuvar ve asfalt yenilemelerimiz ile birlikte Bölgemizin tüm çehresi beğenilen modern bir görünüme sahiptir. İdare binamız ve konferans salonuyla birlikte çağdaş ve fonksiyonel Bölge Tesislerimizde sanayicilerimize hizmet verilmektedir.

OSB’mizde mevcutta 250 bin adet ağaca ilave olarak 2009 yılından itibaren 75 bin çalı formunda bitki ve ağacın daha nefes almasına vesile olduk. 2 milyon metrekarelik yeşil alana sahip bir sanayi bölgesi olarak, ağaçlandırma çalışmalarına da özellikle eğildik. Nefes alan OSB misyonumuzu sürdürmeye kararlıyız. 

Yeşil üretim sevdamızın en büyük kanıtı, arıtma tesisimizin başarısıdır. Bölgemiz bünyesinde; konusunda  uzman Fransız firması  tarafından  imal  edilmiş ve benzerleri arasında  lider  konumunda bulunan  36 bin m3 kapasiteli “Biyolojik Arıtma Tesisi” bulunmaktadır. Bu “Atık Su Arıtma Sistemimize” ek olarak arıtma çamurundan biyogaz elde etme ve çamur kurutma sistemleri ilave  edilmiş, böylece hali hazırda Arıtma Tesisimizde mevcut olan 3 adet Digester (çamur çürütme) ünitelerinden elde edilen biyogazla “Çamur Kurutma” tesislerinin enerji ihtiyacı tümüyle karşılanabilir duruma gelinmiştir. Ayrıca stabilizasyon sayesinde arıtma  tesisinden çıkan yaş çamurun miktarında da  yüzde 80-90 oranında azalma sağlanmıştır. Sonuç olarak  kurutma  enerjisinin kendi içinden karşılanması büyük ölçüde tasarruf sağladığı gibi arıtma  çamurunun çevre ve  bölgemiz için problem olma  konusu  ortadan kaldırılmıştır. Tesisimizde, çevreye verilen rahatsızlıkları gidermek amacıyla koku oluşumuna sebebiyet verebilecek tüm havuzların üzeri kapatılmış, ortam havası ise koku arıtma sistemleriyle arıtılarak temiz bir şekilde havaya verilmeye başlanmıştır. 

Böylece OSB’ler içerisinde arıtma  çamurundan biyogaz elde edip çamur kurutma tesisinde kullanan tek Organize  Sanayi Bölgesi olmaktan dolayı gurur duymaktayız.

4 Çevre Mühendisi ve laborantların görev aldığı toplam 30 kişilik ekiple işletilen arıtma tesisimiz 7/24 devrede bulunmaktadır.

60 bin metrekareyi aşkın otopark alanımızla bölgemize giriş-çıkış yapan araçlarımızı büyük bir sıkıntıdan kurtarıyoruz. 10 bin metrekarelik alana kurulu camimiz ise, katılımcılarımızın ve bölge insanlarımızın ibadet ihtiyacına cevap veriyor. Camimizde, aynı anda 10 bin kişi ibadetlerini gerçekleştirebiliyor. 

Bütün bunların yanında bölgemiz sınırları içerisinde Türkiye’de faaliyette olan 19 “Serbest Bölge” arasında işlem hacmi bakımından ön sıralarda yer alan ve ülkemizin bu alandaki ihtiyacını büyük ölçüde karşılayabilen DESBAŞ (İstanbul Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi Kurucu ve İşleticisi A.Ş.) yer almakta olup bünyesinde yerli ve yabancı sermaye ile kurulmuş 400’den fazla tesis ve binlerce çalışanı ile faaliyet göstermektedir.

Devreye aldığımız tüm projeler ve başarıyla tamamladığımız tüm yatırımlar ‘daha üretken bir sanayi’, ve ‘daha nitelikli tesisler’ için…

Tuzla’nın en köklü sanayi merkezlerinden kabul edilen İstanbul Deri OSB’nin Yönetim Kurulu ve sanayicileri olarak; ileri teknolojiyle olan entegrasyonumuza güç kazandıran sanayicilerimizle, göğsümüzü; bulunduğu her platformda kabartan işletmelerimizle, niteliği ve etkisiyle değer kazanan arıtma tesisimizle büyümeye devam edeceğiz.

Kaynak: sanayigazetesi.com (Celal KOPUZ)

İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi, Aydınlı, Tuzla İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi, Aydınlı, Tuzla İstanbul Deri Organize Sanayi Bölgesi, Aydınlı, Tuzla

Yeni yorum ekle

CAPTCHA
İnsan / robot testi sorusu (Büyük / küçük harf önemli değil)
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.