Tekay Grup’a Alman Dopingi

Tüm ürünleri ve kalitesi ile iç pazarda vazgeçilemeyen bir marka olmayı amaçlayan Tekay Grup, Alman Zschimmer&Schwarz firmasıyla yaptığı iş birliği ile piyasadaki konumunu güçlendirecek.

ISO normlarında üretim
Tekstil boya ve kimyasalları sektöründe daima en iyi olmayı ve müşteriye en iyiyi sunmayı amaçlayan, ISO normlarına sahip Tekay Grup, Alman ortak ile iş birliği yapacak. Tekay Grup bünyesinde tekstil kimyasalları üreten Tex-Tek Kimya, poliamid ve polyester sektörüne yönelik kimya branşında dünya lideri olan Alman firma Zschimmer&Schwarz ile sözleşme imzaladı. Sözleşme ile Tex-Tek Kimya distribütörlük alacak ve Alman firma ile iş geliştirebilecek. Türkiye’ye yeni ürünler sunacak olan Tekay Grup bünyesindeki Tex-Tek Kimya, sektöre damga vurmaya hazırlanıyor. Grubun üretim hedefi ise yıllık 10 bin ton üretime ulaşmak.

Piyasaya hakim
Tekay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ünsal, anlaşma yapılmadan önce her iki tarafın da firma yapılarını incelediğini, böylece birbirlerini tanıma fırsatı bulduklarını söyledi.  Zschimmer&Schwarz firmasının poliamid ve polyester ham maddesi ürettiğini ve üretici firmalara dağıttığını anlatan Ünsal, “Firma olarak bizim de bu branşta bir arayışımız vardı. Bu boşluğu Zschimmer&Schwarz ile dolduracağımızı düşündük ve firmadan distribütörlük teklifi gelince kabul ettik. Türkiye’ye bir yenilik gelecek” diye konuştu.

Katma değerli üretim
Ömer Ünsal, Türkiye’de poliamid ve polyester üretim ve boyamanın yükselmeye başladığını söyledi. Amaçlarının Türkiye tekstil piyasasına bu tür ürünleri tanıtmak olduğunu vurgulayan Ünsal, özel ve katma değeri yüksek ürünler üreteceklerini kaydetti.  Ünsal, “Büyük hazır giyim alım firmalarına baktığımızda, basit ürünlerle ilgili siparişlerini bize, ama katma değeri yüksek ürünlerin siparişlerini ise Avrupa ülkelerine veriyorlar. Bizim ana çıkış noktamız, fonksiyonel ürünleri burada üreterek siparişleri almamızdır. Bunları yapabilirsek, Türkiye ile hiçbir ülke rekabet edemez. Hedef, katma değerli ürünleri üretebilecek Ar-Ge ve altyapıyı sağlamaktır” dedi.

Her yıl yüzde 10 büyüyecek
Tekay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ünsal, Tekay Grup’un bugün itibariyle bünyesindeki üç firmayla faaliyet gösterdiğini belirterek, Tekay Kimya’nın iç pazara ve ihracata yönelik tekstil boyaları ve kimyasalları ürettiğini, Tex-Tek Kimya’nın ise sadece tekstil kimyasalları ürettiğini söyledi. Üretim kapasitelerini her yıl yüzde 10 arttırmayı hedeflediklerini anlatan Ünsal, “Her yıl yaklaşık 2 bin tonluk üretim yapıyoruz. Hedefimiz orta vadede 10 bin tona ulaşmak” dedi. Ünsal, bugün itibarıyla 70 kişiyi istihdam ettiklerini, ana hedeflerinden birinin de “maliyetleri düşürmek” olduğunu açıkladı. Tesislerinin tam otomasyon ile çalıştığını aktaran Ünsal, bununla birlikte 2017’de üretim hatlarındaki bazı makineleri değiştirmeyi planladıklarını, makineleri yeni teknolojiye ayak uyduracak şekilde tercih edeceklerini belirtti.

Ar-Ge merkezi var
Ömer Ünsal, grup bünyesinde Ar-Ge birimi oluşturduklarını ve birimde yedi kişilik ekiple çalışmalar yürüttüklerini söyledi.  Ar-Ge ekibinin kimyager ve kimya mühendislerinden oluştuğunu belirten Ünsal, “Katma değeri yüksek ürünler geliştirmeyi hedefliyoruz ve bu doğrultuda kayda değer yol aldık” diye konuştu.  Ünsal ayrıca, çevre ve insan sağlığı açısından sürdürülebilirlik ile kalite standartlarının önem taşıdığını dile getirerek, “Bu konuda devletin gerekli denetimleri yapması gerekiyor. Firmalar da iç denetim mekanizmalarını daha fazla geliştirirlerse sektördeki bilinç artar” dedi.

Kalite güvence altında
Tekay Grup bünyesinde hizmet veren laboratuvar departmanı sayesinde, kalite güvence altına alınıyor. Laboratuvarda müşterilerilerin renk çalışmaları ve kimyasal analizler yapılırken; renk kontrolleri renk ölçüm cihazı (spektrofotometre) ile gerçekleştiriliyor ve renk ölçümleri firma bazında arşivleniyor. Renk ölçüm cihazlarına kullanılan tüm boyaların açılımları yüklenerek, hatasız bir şekilde reçetelerin alınması sağlanıyor. Ölçüm doğruluğu, sapması, izlenebilirliği ve bakımının teminat altına alınması için cihazın hassasiyetine göre belirlenen periyotlarla cihazların kalibrasyonu gerçekleştiriliyor. Tekay Kimya laboratuvarında bulunan ürün kalitesini etkileyen, muayene, ölçme ve deney cihazlarının izlenebilirliği, uluslararası standartlara uygun referanslı cihazlar kullanılarak yapılıyor.

Kaynak: sanayigazetesi.com.tr

Yeni yorum ekle

CAPTCHA
İnsan / robot testi sorusu (Büyük / küçük harf önemli değil)
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.