Tekay Kimya, Zschimmer & Schwarz Ortaklığıyla Bu Yıl Yüzde 14 Büyüdü

Tekay Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer ÜNSAL [RESİM]

Tekstil ve boya kimyasalları sektöründe faaliyet gösteren Tekay Kimya, bu yıl Zschimmer & Schwarz ile ortaklığa gitti. Yaptıkları ortaklığın firmalarının pazardaki konumunu güçlendirdiğini belirten Tekay Kimya Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Ünsal "Bu yıl 2016'ya göre yüzde 14 büyüdük. Bu yıl zor bir dönemdi ve pazarda temkinli hareket ettik. Bununla birlikte yaptığımız ortaklık ile kaydettiğimiz büyüme, öngörümüzün üzerinde oldu. Geniş ürün gamımız da büyümede etkili bir unsur" dedi. Yeni dönemde kapasitelerini her yıl yüzde 20 artırmak istediklerini söyleyen Ünsal, "Orta vadede kapasiteyi 20 bin tona çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Tesislerinde tam otomasyon ile üretim yaptıklarını belirten Ömer Ünsal, bununla birlikte 2018 yılında yeni makine yatırımları ile hatlarını son teknoloji ile yenileyeceklerini ve maliyetleri azaltıp, verimliliği artıracaklarını aktardı. Bugün itibarıyla Tekay Kimya, Tekay Pazarlama ve Tex-Tek Kimya firmalarıyla faaliyet gösterdiklerini ve 70 kişiyi istihdam ettiklerini belirten Ömer Ünsal, "Tekay Kimya iç pazara ve ihracata yönelik faaliyet gösteriyor. Tex-Tek tekstil kimyasalı üretiyor. Serbest bölgede yer alan Tekay Pazarlama ise sadece yurtdışına yönelik faaliyet gösteriyor" açıklamasını yaptı.

"Yatırım için güçlü bir sermaye yapısı gerekiyor"

Ayrıca kapasiteyi artırmaya yönelik yatırım planladıklarını ifade eden Ömer Ünsal, "Ancak, yatırım için güçlü bir sermaye yapısına ihtiyaç var. Pazarda riskleri doğru yönetmemiz gerekiyor. Birdenbire düşmemek için hızlı bir büyüme stratejisi izlemiyoruz" dedi. Son dönemde ihracata yönelik attıkları adımlar ile üç ülkeye satış yaptıldarını kaydeden Ünsal, ihracata yönelik faaliyetlerinin sürdüğünü sözlerine ekledi.

Firmalarının Ar-Ge ekibinin dokuz kişiden oluştuğu bilgisini veren Ömer Ünsal, "Ar-Ge'ye özel bir bütçe ayırmıyoruz. Satışlara ve sektöre katkısı bulunacağını düşündüğümüz anda yatırımı yapıyoruz" dedi. Kullandıkları hammaddelerin ulusal ve çevre standartlarına uygunluğunun Ar-Ge bölümü tarafından analiz edildiğini söyleyen Ünsal, seçtikleri ürünlerin hiçbirinin yanıcı, parlayıcı, patlayıcı olmadığını bildirdi. Çevreye zarar verecek hiçbir kimyasalla üretim yapmadıklarını vurgulayan Ünsal, sattıkları ürünler için analiz sertifikası verdiklerini söyledi.

Tekstil sektöründe iş hayatına 1972 yılında başladığını ve 1976'da Bayer'e geçtiğini aktaran Ömer Ünsal, "Bayer'de 18 yıl çalıştım. Son 12 yılında tekstil ve deriden sorumlu yönetici oldum. Bayer'in tekstil sektöründe bana olumlu katkıları oldu" diye konuştu. Tekay Kimya'yı ise 1993 yılında Bayer ile birlikte kurduklarını ve 1997'nin sonuna kadar Bayer'in danışmanlığını yürüttüğünü söyleyen Ünsal, ilk etapta mümessil firma olarak başladıklarını daha sonrasında yabancı firmalarla ortaklıklar kurarak üretime geçtiklerini belirtti. 2013 yılında Tex-Tek firmasını kurduklarını anlatan Ünsal, bu firmanın yalnızca tekstil kimyasalları ürettiğini kaydetti.

Tekay Kimya Laboratuar [RESİM]

Kaynak: Dünya Dergisi (Bölge Tekirdağ) Aralık 2017 Sayısı

Yeni yorum ekle

CAPTCHA
İnsan / robot testi sorusu (Büyük / küçük harf önemli değil)
Resimli CAPTCHA
Resimde görünen karakterleri girin.